شکل یوونتوس قهرمانان ظهر امروز لیگ قهرمانان اروپا

شکل: یوونتوس قهرمانان ظهر امروز لیگ قهرمانان اروپا اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی فكر‌مي‌كنند مردم نمي‌فهمند

 با هريك ميليون تن محصول پتروشيمي، فقط ١١٠٠ شغل مستقيم و ٢٠ هزار شغل غير مستقيم ايجاد مي‌شود، رقم ٦٠٠ هزار شغلي که آقايان مدعي هستند، فوق نجومي است &nbsp

فكر‌مي‌كنند مردم نمي‌فهمند

فكر مي كنند مردم نمي فهمند

عبارات مهم : اشتغال

با هريك ميليون تن محصول پتروشيمي، فقط ١١٠٠ شغل مستقيم و ٢٠ هزار شغل غير مستقيم ايجاد مي شود، رقم ٦٠٠ هزار شغلي که آقايان مدعي هستند، فوق نجومي است اگر به این ۶۰۰ هزار نفر یک و نیم میلیون تومان حقوق بدهند

فكر‌مي‌كنند مردم نمي‌فهمند

هر سال ٦/٣ میلیارد دلار مي شود، چطور از یک تولیدی که٣/١ میلیارد دلار ارزش دارد، ٦/٣ میلیارد حقوق مي دهند؟!

«فوق نجومي»، تنها واژه اي است كه وزير نفت مي تواند براي وعده هاي برخي كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري به كار ببندد. زنگنه كه خود از بنيانگذاران پتروشيمي نوين در ايران هست، ارقام اعلام شده است از قدرت اشتغالزايي اين صنعت در كشور را آنقدر عجيب و غريب مي داند كه از مدعيان مي پرسد «عددهاي تان را چطور حساب مي كنيد؟». حضور وزيران كابينه در جمع خبرنگاران آن هم براي نخستين بار بعد از پخش مناظره، با محوريت وعده هاي دو نفر از كانديداهاي رقيب حسن روحاني انجام شد. وعده هايي از اشتغالزايي و چند برابر كردن يارانه پرداختي كه طي چند روز گذشته بارها مورد اعتراض قرار داده شد ديروز هم با انتقاد وزيران نفت و دادگستري همراه بود.

بيژن زنگنه كه به عنوان نخستين عضو كابينه، به جلسه هيات دولت پايان داد و به جمع خبرنگاران آمد، آمار و ارقام دقيقي از محصولات پتروشيمي و قدرت اشتغالزايي آن اعلام كرد. او با بيان اينكه در حال حاضر ٥٥ ميليون تن محصول ناخالص پتروشيمي در كشور توليد مي شود، عنوان كرد: «در اين مجموعه حدود ٥٥ هزار نفر اشتغال دارند. به عبارتي به ازاي هر ميليون تن، هزار و صد نفر اشتغال مستقيم وجود دارد. اگر اشتغال غيرمستقيم را هم با آن درنظر بگيريم حداكثر آن به ٢٠ هزار تا هم نمي رسد. بعد عدد ٦٠٠ هزار عدد فوق نجومي هست. يعني ٣٠ برابر.»

 با هريك ميليون تن محصول پتروشيمي، فقط ١١٠٠ شغل مستقيم و ٢٠ هزار شغل غير مستقيم ايجاد مي‌شود، رقم ٦٠٠ هزار شغلي که آقايان مدعي هستند، فوق نجومي است &nbsp

اين حرف ها را مشاوران ناشي به دوستان مي گويند

وزير نفت بعد از آنكه از غيرممكن بودن اشتغال ٦٠٠ هزار نفر در پتروشيمي گفت به هزينه اي كه بر فرض اشتغال اين تعداد بر كشور وارد مي شود نيز اشاره كرد. او توضيح داد: «هر يك ميليون تن محصولات پتروشيمي حدود يك ميليارد دلار ارزش دارد. اين وقتي در صنايع پايين دستي مي آيد ٢٠ درصد ارزش افزوده در آن ايجاد مي شود كه به يك ميليارد و سيصد ميليون دلار ارتقا مي يابد. اين ششصد هزارتايي كه مي گويند را هم اگر حقوق بخور و نمير معادل يك ميليون و پانصد هزار تومان براي ارزش در نظر بگيريم، بايد در طول يك سال، سه ميليارد و ششصد ميليون دلار بابت حقوق به آنها پرداخت كرد. حال چطور مي شود از توليدي كه يك ميليارد و سيصد ميليون دلار كه كل ارزش آن هست، سه ميليارد و ششصد ميليون دلار بابت حقوق پرداخت كنيم». زنگنه تاكيد كرد: «يا اين حرف ها را مشاوران ناشي به دوستان مي گويند يا فكر مي كنند كه مردم عدد سرشان نمي شود.

خب بگوييد كه عددهاي تان را چطور حساب مي كنيد؟ از كجا آورده ايد؟ اينكه يك نفر كاغذي به دست بگيرد و چيزي بگويد، روش تصميم گيري در سطوح اوج نيست. ما وقتي مي خواهيم تصميمي را بگيريم صدها گزارش دريافت مي كنيم. از جاهاي متفاوت بررسي مي كنيم و به عدد مي رسيم. من هرچه فكر مي كنم نمي فهمم كه اينها اين عددها را از كجا مي آورند. ما الان ٦ ميليون تن محصول پتروشيمي خالص و نهايي داريم كه به صنايع داخلي مي دهيم. كل توليد پتروشيمي مان حدود ١٥ ميليارد دلار است كه ٤٠ درصد آن به داخل عرضه مي شود كه ٦ ميليارد دلار هست. الان با توجه به اين شرايط چقدر اشتغال ايجاد شده است است»؟

فكر‌مي‌كنند مردم نمي‌فهمند

حساب و كتاب هم چيز خوبي است

وزير نفت در ادامه تصريح كرد: انتخابات مي آيد و مي رود ولی عقل آدم كه سر جايش هست. عقل كه نمي آيد و برود. بالاخره حساب و كتاب هم چيز خوبي هست، اكثريت جامعه دانشجو و باسواد هستند. در روستاهاي ما هم افراد باسواد زندگي مي كنند هر عددي را كه بگوييم، مي نشينند و حساب مي كنند.

اين اعداد را شما از كجا آورديد. من به اين اعداد مي گويم عددهاي فوق نجومي چون از نجومي گذشته است». زنگنه باز هم وعده هاي اعلام شده است مبني بر ٦٠٠ هزار شغل به ازاي يك ميليون تن محصول پتروشيمي را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در اين چهار سال از عمر دولت يازدهم، ٩ ميليون تن محصول پتروشيمي اضافه كرديم. بعد بايد ٩ را ضربدر ٦٠٠ هزار كنيم كه از اين طريق ٥ ميليون و ٤٠٠ هزار اشتغال ايجاد شود. و اگر ٥٠ ميليون تن كه خود مي گويند توليد داريم را در ٦٠٠ هزار تايي كه گفتند ضرب كنيم مي شود سي ميليون نفر، كه اصلا در اين صورت ما با كمبود كارگر روبه رو مي شويم. كل نيرويي كه در بخش صنعت ايران شاغل هستند ٧/٣ تا ٨/٣ ميليون نفر است.

 با هريك ميليون تن محصول پتروشيمي، فقط ١١٠٠ شغل مستقيم و ٢٠ هزار شغل غير مستقيم ايجاد مي‌شود، رقم ٦٠٠ هزار شغلي که آقايان مدعي هستند، فوق نجومي است &nbsp

پس چطور مي شود فقط ٣٠ ميليون نفر آنها در بخش پتروشيمي فعال شوند؟ اين پتروشيمي ها است بروند صحبت كنند. من اين حرف ها را نمي زنم. برويد از مديران پتروشيمي بپرسيد. آقاي نعمت زاده يكي از شخصيت هاي باتجربه هست. بنده يكي از بنيانگذاران پتروشيمي نوين ايران هستم. حرف هايي كه مي زنم شعار نيست. وقتي كه ما عسلويه را شروع كرديم توليد پتروشيمي در كل در ايران يك ميليون تن نبود. حالا كه به اينجا رسيده ايم محصول كار چه كسي بوده هست. كساني كه خلاقيت داشتند زحمت كشيدند و كار كردند، هستند، برويد بپرسيد كه در واحدهاي ارزش چند نفر كار مي كنند؟

صنعت نفت جاي اشتغال نيست، جاي توليد است

فكر‌مي‌كنند مردم نمي‌فهمند

وي در ادامه تاكيد كرد: صنعت نفت جاي اشتغال نيست، بلكه جاي توليد هست. صنايع پتروشيمي جزو صنايع اشتغالزا نيستند، بلكه جزو صنايع سرمايه بر هستند. كساني كه اين صحبت ها را مي كنند كار خوبي نمي كنند بيايند همين را به مردم جواب بدهند. خبرنگاران وظيفه دارند تا در اين ارتباط آگاهي بخشي كنند. برويد ببينيد اين ارقام از كجا آمده است؟ من واقعا علاقه مندم بدانم چطور درآمد ناخالص ملي ظرف چهار سال ٥/٢ برابر مي شود؟ من خيلي علاقه مند هستم. من قول مي دهم كه اگر كسي ثابت كند كه در عرض ٤ سال توليد ناخالص ملي را ٥/٢ برابر كند، به او راي بدهم و از او دفاع كرده و به همه هم توصيه كنم كه به او راي بدهند.

كارهاي دولت براي ٤ درصد جامعه بود؟

زنگنه در بخش ديگر از سخنان خود به تقسيم بندي جامعه به ٩٦ درصد و چهار درصد اشاره كرد و گفت: اين همه گازرساني در دولت يازدهم در روستاها انجام شد اين كارها را براي ٤ درصد جامعه انجام داده ايم؟ يعني در تمام اين روستاها فقط ٤ درصد زندگي مي كنند؟ آيا طرح سلامت تنها براي ٤ درصد از مردم انجام شده؟ آيا برق رساني به روستاها و آبياري سراسري كشور فقط براي ٤ درصد بوده است؟ آيا شبكه هاي آبياري براي كشور براي ٤ درصد بوده است؟ آيا دولت فقط از ٤ درصد مردم گندم خريده است؟ اينها همه كارهاي بزرگي بوده كه دولت كرده ولی يك خصوصيتي داشته و آن صداقت و شفافيت بوده هست. دولت رياكار نبود. بدترين كار دنيا دروغ و رياكاري هست. وي توجه به حقوق مردم و كرامت آنها و احترام به عقل و فهم مردم، را جز مهم ترين برنامه دولت دانست.

مرتب مي خواهند بگويند كه اين دولت هيچ كاري براي مردم نكرده

زنگنه در ادامه به انتقاداتي هم كه نسبت به پالايشگاه ستاره خليج فارس وارد مي شود واكنش نشان داد و گفت: بفرمايند بنزين توليد كنند. مگر نمي گويند كار قبلي ها هست، بيايند و توليد كنند. بالاخره من نمي فهمم اين تمام شده است و يك افتخار است يا اينكه تمام نشده هست. يك عده مي آيند و مي روند فيلم آن را مي گيرند و افتخارش را مي برند ولي وقتي پاي دولت به ميان مي آيد مي گويند اصلا چيزي آماده افتتاح نبوده هست. اينها مرتب مي خواهند بگويند كه اين دولت هيچ كاري براي مردم نكرده و هر چيز شيرين را در ذائقه مردم تلخ كنند. آیا به اين كارها نگاه ملي نمي كنيد و فردي و دستگاهي به آن نظر داريد. به هرحال اين پالايشگاه ١١ سال طول كشيد تا به بهره برداري برسد كه اصلا چيز خوبي نيست. معلوم است كه يك جايي گير جدي داشته و همه اش را هم نمي شود گفت كه گير تحريم بوده است و همچنين نمي شود كه كسي در افتخارات سهيم باشد و در اشكالات نه.

پورمحمدي: اتهامات كانديداها به دولت، جرم مسلم و قابل تعقيب است

وزير دادگستري دومين وزير كابينه بود كه بيشترين حلقه خبرنگاران را به دور خود جمع كرد. آمار قاچاقي كه از سوي يكي از كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري مطرح شده است و وي طي آن ادعا كرده بود كه ٢٥ ميليارد كالاي قاچاق در كشور وجود دارد، از سوي پورمحمدي بدون پاسخ نماند. وزير دادگستري خود به ادعاي ديگر اين كانديدا مبني بر اينكه آقاي رييس جمهور بايد به دليل وجود كالاي قاچاق در كشور از مردم عذرخواهي كند، اشاره كرد و گفت: اين اتهام در حالي وارد شده است كه بررسي هاي مورد نیاز از سوي آن فرد انجام نشده است.

اين اقدام خلاف بين شرع هست، نسبت دادن چنين موردي به جمع وزيران و فرزندان آنان خلاف مسلم قانون است و به جاي اينكه آقاي رييس جمهور عذرخواهي كند، ايشان بايد از ملت بزرگ ايران و هيات دولت عذرخواهي كند و از خدا هم استغفار كند. اين يك جرم مسلم قابل تعقيب هست. پورمحمدي با ابراز تاسف از ادعاهاي يكي از كانديداهاي رياست جمهوري با بيان اينكه بر اساس اعلام مراجع رسمي چهار سال قبل در مجموع كالاي قاچاق كشور بالغ بر ٢٥ ميليارد دلار بوده هست، گفت: اين در حالي است كه اين مبلغ در سال ٨٤، ٥ ميليارد دلار بوده هست. در دولت يازدهم هم تلاش شده است كه با جديت آمار مربوطه هر روز اعلام شود و مراجع مربوطه در جهت كاهش اين مقدار بسيج شده است اند كه البته كاهش زيادي هم به اين آمار دادند. پورمحمدي با تاكيد بر اينكه با افتخار اعلام مي كنيم كه موفق ترين دوره مبارزه با قاچاق دوره فعلي هست، گفت: در دولت فعلي ميزان قاچاق به عدد ٥/١٢ ميليارد دلار رسيده است كه اين مبلغ همچنان زياد است و بايد با جديت مبارزه كنيم.

در راستاي كاهش ميزان قاچاق درآمد گمرك از ٧ هزار و ٧٠٠ ميليارد توماني كه حاصل از واردات ٦٠ ميلياردي بود به ١٨ هزار و ١٠٠ ميليارد تومان از واردات ٤٣ ميلياردي افزايش پيدا كرد. وي با بيان اينكه ادعاي مطرح شده است دروغ و كذب هست، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبري در يك سخنراني خود، آمار قاچاق سال ٩٤ را ١٥ ميليارد دلار اعلام كردند. در پايان ٩٥ اين ميزان به ٥/١٢ ميزان رسيده هست. در اين شرايط من نمي دانم چه دليلي دارد عده اي همواره بگويند بازار هنوز متشنج هست. وزير دادگستري با تاكيد بر اينكه گمرك ايران در سال هاي گذشته سومين گمرك مبارزه كننده با قاچاق آشنا شده است هست، گفت: آیا بايد عده اي پيوسته در كشور دروغ منتشر كنند؟

انتقاد پورمحمدي به اتهامي كه عليه فرزند يكي از وزرا مطرح شد

پورمحمدي در ادامه به موضوعي كه اين روزها درخصوص فرزند يكي از وزيران كابينه مطرح مي شود اشاره كرد و انتقاداتي را هم نسبت به انتشار اين خبر داشت. وي در پاسخ به پرسشي راجع به ادعاهاي مطرح شده است مبني بر كشف محموله قاچاق مربوط به فرزند يكي از وزرا اظهار كرد: اين مطلب در يك مصاحبه اي مطبوعاتي اعلام شد، من نيز ناچارم به بيان توضيحاتي در اين باره بپردازم. در روز چهارم ارديبهشت ماه گزارشي به نيروي انتظامي لواسانات داده مي شود كه طي آن اعلام شده است محموله مشمول بر البسه، مظنون به قاچاق وارد منزل اي شده است و در آنجا نگهداري مي شود، در همين زمينه نيروي انتظامي گزارش را به مقام قضايي اعلام و ايشان نيز دستور بازرسي از محل را صادر مي كنند. بعدازظهر آن روز در بازرسي انجام شده است به وسیله ماموران مقداري البسه دسته بندي شده است در پاركينگ آن منزل مشاهده مي شود كه صاحب منزل در ارايه توضيحاتي مي گويد كه اين مقدار لباس را از مغازه خود كه تعطيل شده است به اين محل انتقال یافته كرده است.

مالك اعلام مي كند كه البسه رسما به وسیله گمرك وارد و عوارض آن پرداخت و مجوز ترخيص براي آن صادر شده است هست. مقام قضايي بعد از بررسي هاي مورد نیاز در پانويس گزارش مربوطه اعلام مي كند كه با توجه به توضيحاتي كه صاحب كالا ارايه كرده است و اينكه به طور رسمي وارد و عوارض دولتي آن پرداخت شده است هست، جهت اتخاذ تصميم نفيا و اثباتا به اداره تعزيرات ارسال شود. فرداي اين روز در مصاحبه مطبوعاتي سخنگوي قوه قضاييه سوالي در اين باره مطرح مي شود و گزارشي اعلام مي شود كه محموله اي مظنون به قاچاق كه مربوط به فرزند يكي از وزرا هست، در منزل وزير نگهداري شده است هست، ولي چون مظنون به قاچاق است شرکت تعزيرات بايد اعلام نظر كند.

صدور قرار منع تعقيب براي فرزند وزير آموزش و پرورش

وزير دادگستري اظهار كرد: بعد از اين بیانات ما بررسي هايي را انجام داديم تا ببينيم عنوان پرونده مربوطه چيست و مشاهده كرديم كه پرونده اي در كار نيست و پرونده اي به شرکت تعزيرات ارجاع داده نشده است و صبح روز بعد از بیانات سخنگوي قوه قضاييه از سوي نيروي انتظامي گزارشي به اداره كل تعزيرات پایتخت کشور عزیزمان ایران ارايه مي شود.

وي با بيان اينكه چگونه است كه بعد از انتقال گزارش به شرکت تعزيرات ما در وزارت دادگستري از عنوان مطلع نمي شويم و خبر آن در سايت منتشر مي شود و سخنگوي محترم نيز در اين باره صحبت مي كند و اين اتهام مورد توجه همه اعضاي دولت و فرزندان آنها مي شود. اين عنوان خلاف عرف قضايي و خلاف مشي و رويه هاي جاري در دستگاه هاي ما است و اين برخورد شايسته و در شأن ما نيست. من اميدوارم هستم كه اين برخوردها تكرار نشود. پورمحمدي خاطرنشان كرد: قاضي پرونده بعد از فراخواندن مالك او عنوان كرده كه دو سال است كه نمايندگي رسمي از يك شركت دارد و بخشي از كالاهاي خود را در مغازه اي نگهداري مي كرده و حال كه تصميم به تعطيلي آن مغازه كرده به طور موقت كالاهاي خود را در منزل نگهداري مي كند.

براي تصديق ادعاهاي مالك كالا، به طور رسمي از گمرك استعلام انجام شد و گمرك نيز روز گذشته گزارش داد كه تمام اموال مربوط دقيقا از مرز رسمي وارد كشور شده است و با دقت مورد بررسي قرار گرفته هست. بر اساس اعلام گمرك كل ارزش كالا ٢٣٢ ميليون تومان بوده كه ١٥٠ ميليون تومان عوارض و سود بازرگاني آن دريافت شده است است و اين محموله جزو دقيق ترين و منضبط ترين محموله هاي گمركي هست. حدود ١٠٩ ميليون تومان باقيمانده اين محموله وارداتي بوده كه در انبار نگهداري مي شده است هست. روز گذشته قاضي مربوطه بعد از انجام بررسي هاي مربوطه حكم منع پيگرد براي اين پرونده صادر و اعلام كرد كه قطعا در اين پرونده تخلفي صورت نگرفته است.

رايزني دولت براي آزادي مديران كانال هاي تلگرامي

وزير دادگستري همچنين از رايزني صورت گرفته ميان دولت و قوه قضاييه براي آزادي مديران بازداشت شده است برخي كانال هاي تلگرامي خبر داد. پورمحمدي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به اظهارنظر رييس جمهور و وزير اطلاعات درخصوص مديران بازداشت شده است كانال هاي تلگرامي، چه رايزني هايي براي آزادي اين افراد شده است است؟ گفت: صحبت هاي متعددي انجام شده است هست. قوه قضاييه هم تاكيد كرده است كه هرچه سریعتر بازپرسي ها تكميل شود و اگر واقعا سوءنيتي نبوده، آزادي اين افراد صورت بگيرد. او در پاسخ به اينكه اين پروسه تا چه زماني به درازا كشيده خواهد شد؟ اظهار كرد: اميدوارم اين پروسه خيلي سریع انجام شود. فكر مي كرديم كه آن كار تا اين وقت انجام شود ولي اميدواريم هرچه سریعتر به نتيجه برسد.

اخبار سیاسی – اعتماد

واژه های کلیدی: اشتغال | پتروشيمي | مبارزه با قاچاق | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs